Začať s dotazníkom!

Ak práve nemáš čas môžeš dotazník vyplniť neskôr cez odkaz vo widgete.

Are you okay?

[ zatvoriť ]
ALEF je optimalizovaný pre prehliadače Firefox 4+ a Chrome. Pri prístupe z iných prehliadačov môže dôjsť k neočakávanému správaniu.
[ Beriem na vedomie ]
Pri spracovávaní vzdialeného volania nastala chyba. ALEF tím bol o chybe upovedomený a púšťa sa do jej riešenia.

Zopakujte prosím akciu alebo načítajte stránku znovu.
[ OK ]
Aktualizovali sme ALEF! Budete automaticky odhlásený, preto sa prosím prihláste znova.
[ OK ]

ALEF

Kto som?

Ahojte, volám sa ALEF. Som adaptívny webový výučbový systém a som založený na konceptoch dnes toľko spomínaného webu 2.0. Motivujem študentov k aktívnemu učeniu sa a vzájomnej spolupráci pomocou rôznych zaujímavých strojčekov, ktoré do mňa naskladali moji autori.

Prečo som tu?

Chcem, aby sa študenti učili efektívnejšie. Som tu, aby som posunul hranice súčasného vzdelávania v prostredí webu a urobil ho atraktívnejším pre každého tým, že sa mu prispôsobím. Snažím sa, aby sa neprispôsobovali len výučbové texty, ale aj inými študentmi vložený obsah, akým sú komentáre, tagy a pod. Časť rozhodnutí o tom, čo, ako a kedy sa učiť, prevezmem na seba (a na moje šikovné strojčeky), a študentovi tak ušetrím čas. Naučí sa toho viac, ako keby sa mal sám prehrabávať v hromadách výučbových materiálov, či hľadať vhodné príklady na precvičovanie.

Pre koho som stvorený

Som stvorený pre všetkých poznaniachtivých ľudí. V mojej súčasnej inkarnácii však slúžim študentom na Fakulte informatiky a informačných technológií pri výučbe funkcionálneho a logického programovania, princípov softvérového inžinierstva a niekedy aj procedurálneho programovania.

Čo mám rád?

Mám rád študentov, ktorí mi robia dobre. Dobre mi robia vtedy, keď do mňa často klikajú a keď mi na otázky, ktoré sa ich pýtam, odpovedajú pravdivo. Teším sa, keď vložia múdru poznámku, či pridajú novú zaujímavú otázku, ktorá pomôže ďalším pri učení.

Čo nemám rád?

Nemám rád výpadky elektriny, sieťového spojenia a zlyhania diskov. Skúste nepreťažiť moje krehké spojenie s Internetom a ak budem náhodou pomalší, tak so mnou majte strpenie.

Kto sú moji kamaráti?

Ešte v letnom semestri 2009/2010 som si našiel 66 kamarátov, študentov v predmete Funkcionálne a logické programovanie. Tí ma poznajú v podstate už od plienok. Kamarátili sme sa celý semester, zažili sme spolu veľa zábavy pri výučbe aj pri testoch. Odvtedy som sa skamarátil s ďalšími študentmi rôznych predmetov a tak už mám celkovo 1771 kamáratov.

Čo je vo mne?

Aktuálne ponúkam študentom spolu 2111 vzdelávacích objektov štyroch typov: 574 stránok výkladu, 434 riešených príkladov, 932 interaktívnych otázok a 171 testových úloh s odpoveďami študentov. Mám zaznamenaných aj 3252 poznámok mojich kamarátov, dokonca našli a poznačili do mňa aj 1258 chýb v obsahu, ktoré moji autori starostlivo opravili.

Aké mám v sebe strojčeky?

Okrem mojej kostry, ktorá je sama osebe výnimočná najmä svojou flexibilitou a rozširovateľnosťou, ma moji vývojári vyzbrojili niekoľkými modulmi, ktoré výrazne vylepšujú moje vlastnosti. Mám v sebe automatizovaný odporúčač obsahu, nástroje na tvorbu poznámok, na nahlasovanie chýb v obsahu, vkladanie externých zdrojov a mnoho ďalších užitočných funkcií.

Kto ma vytvoril?

Vznikol som (a neustále ma vylepšujú) v rámci série projektov zameraných na podporu vzdelávania na Ústave informatiky a softvérového inžinierstvana FIIT STU. Som veľmi pyšný na to, že ma stvorili múdre hlavičky a šikovné ručičky študentov doktorandského, inžinierskeho a bakalárskeho štúdia pod vedením prof. Márie Bielikovej.